Wskazówki biznesowe

Jakie są najpopularniejsze rodzaje działalności gospodarczych?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje działalności gospodarczych?

W Polsce możemy prowadzić działalność gospodarczą w różnych formach prawnych. Tym samym każdy, kto chce założyć swoją firmę, musimy dokonać wyboru w tym zakresie. Co dokładnie mamy do wyboru? Jakie rodzaje działalności gospodarczych cieszą się największą popularnością? Odpowiadamy!

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Najczęściej wybieraną formą działalności gospodarczej jest firma jednoosobowa. Jej założenie wiąże się z niewielką ilością formalności i brakiem konieczności dużych nakładów finansowych na początku prowadzenia biznesu. To jednak nie oznacza, że jednoosobowa działalność gospodarcza koszty nie generuje.

W zależności od rodzaju biznesu musimy ponieść wydatki związane z uruchomieniem firmy, a więc na przykład z zakupem sprzętu, wyposażenia, czy wynajmem lokalu. Poza tym dochodzi konieczność opłacenia podatku i składek ZUS. Jednoosobowa działalność gospodarcza polecana jest tym, którzy chcą zacząć pracować na własny rachunek i nie zamierzają zatrudniać pracowników.

To idealny wybór dla freelancerów, konsultantów i sklepów internetowych. Sprzedaż odzieży wiedzie tutaj prym i można to robić nie tylko na swojej stronie, ale też za pomocą popularnych serwisów. Dlatego warto też sprawdzić, jak sprzedawać na vinted lub innych tego typu portalach ogłoszeniowych.

Spółka cywilna

Spółka cywilna to najprostsza forma spółki. Do jej założenia potrzeba co najmniej dwóch wspólników i sporządzenia umowy spółki. Każdy wspólnik musi zgłosić się do CEID i uzyskać odrębny numer NIP, czy REGON. Założenie spółki cywilnej nie wymaga za to rejestracji w KRS. Wspólnicy odpowiadają solidarnie swoim całym majątkiem za zobowiązania spółki.

Z kolei podział zysków i strat odbywa się na zasadach opisanych w umowie spółki. Jej założenie wyjdzie na korzyść tym, którzy nie chcą działać samodzielnie i dysponują pewnym kapitałem. W szczególności mowa o małych przedsiębiorstwach i startupach. Ciekawostką może być fakt, że jednoosobową działalność gospodarczą też da się przekształcić w spółkę cywilną.

Spółka z.o.o

Omawiając popularne rodzaje działalności gospodarczych, warto też wspomnieć o spółce z.o.o, czyli spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Dedykowana jest głównie dla średnich i większych działalności gospodarczych. Największą zaletą spółki z.o.o jest ograniczona odpowiedzialność, ponieważ za zobowiązania firmy wspólnicy odpowiadają wyłącznie do wysokości wkładu wniesionego do kapitału zakładowego.

Wyjątek tutaj stanowią członkowie zarządu, ponieważ oni odpowiadają całym swoim majątkiem za zobowiązania podatkowe.