Jak pogoda wpływa na stan lakieru? Jak go zabezpieczyć?
Zadbany lakier samochodu sprawia, że auto pięknie się prezentuje. Może to napawać dumą właściciela, ale również wpłynie na podwyższenie ceny w przypadku chęci sprzedaży samochodu. Niestety, warunki atmosferyczne znacznie wpływają na lakier - częsta i długotrwała ekspozycja samochodu na słońcu, deszczu, mrozie i śniegu przyczynia się do niszczenia, a przede wszystkim przyspiesza procesy korodowania nadwozia i podwozia. Jak zabezpieczyć lakier przed pogodą? Zapraszamy do lektury!
Lakier a czynniki atmosferyczne
Na lakier wpływ mają także czynniki atmosferyczne. Przez to, że powłoka rozszerza się po nagrzaniu, z kolei w niskich temperaturach często się kurczy, lakier może ulec powolnemu złuszczaniu pod wpływem zmiany temperatur. Samochód stale znajdujący się na zewnątrz jest silniej narażony na działanie temperatur, dlatego też producenci zalecają garażowanie pojazdu.
Szkodliwy jest również wiatr, a dokładniej mówiąc - to, co wiatr przenosi. Wraz z podmuchami poruszają się drobinki piachu oraz innych twardych substancji, które mogą ocierać się o karoserie i powodować mikro wżery, które będą zaburzać estetykę pojazdu. Zagrożenie niesie również grad, który może poważnie uszkodzić strukturę lakieru oraz samej blachy.
W jaki sposób można zabezpieczyć lakier przed wpływem warunków atmosferycznych?
Woskowanie
Wosk samochodowy to jeden z najpopularniejszych środków wykorzystywany do ochrony lakieru auta. Tworzy on na powierzchni pojazdu warstwę ochronną, która oddziałuje na wodę i brud, a także ma walory estetyczne, gdyż dodaje lakierowi głębi koloru. Woskowanie zalecane jest co kilka miesięcy, a dokładny czas zależy od eksploatacji i warunków postojowych. Istnieje kilka rodzajów wosków, które powinno się dopasować do indywidualnych potrzeb auta:
- Naturalne: Zawierające wosk carnauba lub woski pszczele. Mają ładny zapach i właściwości nabłyszczające, jednak nie są zbyt trwałe i sprawiają problemy w aplikacji.
- Syntetyczne: Powstają z destylatów ropy lub na bazie polimerów, które łączą się z warstwą lakieru, dzięki czemu dłużej utrzymują się na karoserii. Aplikuje się je szybko i w prosty sposób, jednak posiadają mniejszy połysk niż woski naturalne.
- Hybrydowe: Powstały dzięki zmieszaniu wosków naturalnych i syntetycznych, łącząc ich najlepsze cechy, czyli trwałość i łatwą aplikację syntetyków oraz właściwości nabłyszczające produktów naturalnych.
- Koloryzujące: Zawierają dodatkowe barwniki, maskują drobne zarysowania, otarcia i pogłębiają kolor.
- Polerujące: Posiadają dodatek środków polerskich. Zalecane dla starszych, nieco zniszczonych lakierów.
Powłoka ceramiczna
Aby wzmocnić ochronę lakieru, warto skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, jakim jest powłoka ceramiczna, która ma właściwości hydrofobowe, dzięki czemu woda nie osiada na karoserii, ale po niej spływa. Cecha ta sprawia, że zanieczyszczeniom jest trudniej przylgnąć do karoserii, w związku z czym ograniczana jest konieczność częstego mycia pojazdu. Oprócz tego, powłoka ceramiczna sprawi, że lakier będzie bardziej odporny na takie czynniki jak chemia, ptasie odchody czy sól drogowa. Powłoka ceramiczna sprawia, że nadwozie staje się bardziej odporne na promienie UV, w związku z czym lakier nie będzie płowieć, co jest dobrą wiadomością szczególnie dla tych osób, które nie mają możliwości garażowania swojego pojazdu.
Folia PPF
Innym, równie popularnym rozwiązaniem jest folia PPF, czyli bezbarwna folia, która nakładana jest na karoserie w celu ochrony lakieru przed czynnikami zewnętrznymi. Folia ochronna nie zmienia barwy lakieru, choć istnieją również folie matowe, które wpłyną na efekt wizualny i pozwolą się wyróżnić. Folia PPF chroni samochód przed potencjalnymi uszkodzeniami, takimi jak zarysowania lakieru przez drobne kamienie, piasek, czy też gałęzie drzew. Chroni również przed szkodliwym wpływem promieniowania UV oraz innymi czynnikami, takimi jak np. ptasie odchody, smoła czy żywica. W przypadku zużycia się folii PPF i chęci jej wymiany, nie należy się obawiać - jej demontaż nie niszczy lakieru.
Garażowanie auta
Choć garażowanie auta może niektórym wydać się trudne logistycznie ze względu na warunki mieszkaniowe, jednak jest to ważny aspekt dbania o lakier samochodowy. Garażowane auto osłonięte jest od promieni UV, wiatru oraz innych warunków atmosferycznych, co pozytywnie wpłynie na lakier.
Opracowanie artykułu: Grupa Kocpol - profesjonalny warsztat blacharsko lakierniczy - sprawdź naszą ofertę usług lakierniczych.
Zapraszamy do naszych punktów w: