Depozyt zabezpieczający w leasingu auta - co warto o nim wiedzieć?
Depozyt zabezpieczający określa się również jako depozyt gwarancyjny lub kaucję gwarancyjną. Jest to kwota wpłacana na rzecz finansującego, stanowiąca zabezpieczenie jego interesu. Pozwala pokryć niespodziewane wydatki związane z niedotrzymaniem warunków umowy przez osobę korzystającą z auta. Sprawdź, na jakiej zasadzie działa depozyt gwarancyjny i czy da się go uniknąć.
Czym jest depozyt zabezpieczający?
Zasady użytkowania leasingowanego samochodu ściśle określa umowa leasingu. Znajdują się w niej wytyczne dotyczące m.in. terminów wpłaty należności, limitu kilometrów, czy sposobu wykorzystania pojazdu. Użytkownik zobowiązuje się do przestrzegania tych wytycznych, podpisując umowę i odbierając auto. Sposobem na wyegzekwowanie respektowania zapisów umowy jest depozyt gwarancyjny — rodzaj kaucji wpłacanej na rzecz leasingodawcy jednorazowo, na samym początku współpracy, lub cyklicznie w ramach comiesięcznych rat.
Depozyt zabezpieczający stanowi zabezpieczenie dla podmiotu udzielającego finansowania. Ma zmniejszyć ewentualne straty poniesione przez leasingodawcę w związku z niedotrzymaniem warunków umowy przez osobę korzystającą z pojazdu. W razie problemów z prawidłowym wykonaniem umowy, depozyt ten może pokryć ewentualne straty. Natomiast gdy umowa zostanie prawidłowo wykonana, wpłacona kwota zostaje w całości zwrócona.
Depozyt zabezpieczający jako dodatkowy koszt leasingu
Osoby, których interesuje samochód na raty, przy porównywaniu ofert leasingu zwykle biorą pod uwagę raty miesięczne oraz ewentualną opłatę wstępną i kwotę wykupu. Nic dziwnego, bo są to największe wydatki związane z finansowaniem samochodu. Mimo to należy pamiętać, że leasingobiorca – jako strona umowy leasingowej – ponosi też dodatkowe koszty, m.in. wpłaca depozyt zabezpieczający. Do takich opłat zalicza się także koszty związane z kwestiami formalnymi, np. rejestracją samochodu, zmianą danych w dowodzie rejestracyjnym, czy cesją umowy leasingu lub zmianą danych leasingodawcy. Do takich wydatków można też zaliczyć dodatkowe opłaty nałożone na leasingobiorcę za niedotrzymanie warunków umowy, np. przekroczenie limitu kilometrów, zwrócenie pojazdu po terminie, czy umożliwienie kierowania pojazdem osobom trzecim.
Uwaga! Informacje na temat ponadprogramowych opłat naliczanych przez leasingodawcę znajdziesz w zestawieniu określanym jako tabela opłat i prowizji lub tabela opłat dodatkowych. Zapoznaj się z zapisami znajdującymi się w tej sekcji, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków.
Jak uniknąć ponadprogramowych kosztów leasingu?
Dodatkowe opłaty mogą zniechęcić do tego, aby wziąć samochód na raty w ramach leasingu. Jednak na rynku istnieje wiele ofert o przejrzystych warunkach, w których koszty zredukowano do minimum. Przykładem takiego finansowania jest Leasing KINTO One proponowany przez Toyota Leasing. Uproszczone formalności i duża elastyczność umowy sprawiają, że to naprawdę dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie prostotę i minimalizm. Jedna rata może uwzględniać m.in. pełne serwisowanie, ubezpieczenie AC/OC/NNW oraz wymianę i przechowywanie opon.
Ile wynosi depozyt gwarancyjny?
Kwota depozytu gwarancyjnego zmienia się w zależności od zasad narzuconych przez leasingodawcę. Zwykle stanowi ona równowartość 2-5 rat leasingowych, a na ich wysokość mają wpływ zarówno wartość pojazdu, długość finansowania, jak i suma wpłaty początkowej, czy cena wykupu. Przeważnie depozyt zabezpieczający nie przekracza więc kilku tysięcy złotych. Środki te po zakończeniu umowy leasingu wracają do leasingobiorcy.
Ważne! Na rynku są oferty, w których leasingodawca nie nalicza dodatkowo depozytu gwarancyjnego.
Depozyt gwarancyjny a opłata wstępna: co warto wiedzieć?
Niektórym osobom depozyt gwarancyjny może mylić się z tzw. opłatą inicjalną — kwotą pieniędzy, którą leasingobiorca uiszcza na początku umowy. Nie jest ona obowiązkowa i nie zawsze występuje. Na rynku da się bez problemu znaleźć leasingodawców, którzy udzielają finansowania bez takiego wkładu własnego. Depozyt niekiedy również wpłaca się na początku, co może powodować zamieszanie w rozróżnieniu obu tych opłat. Aby uniknąć nieporozumień, warto dokładnie dopytać doradcę o przeznaczenie wpłacanych środków i zapoznać się z warunkami umowy.
Jak jest rozliczany depozyt po zakończeniu umowy leasingu?
Jeśli w trakcie trwania umowy leasingu nie doszło do żadnych zaniedbań ze strony leasingobiorcy, może on liczyć na zwrot wpłaconej kaucji. W jaki sposób jest ona rozliczana: przelewem na konto, czy może gotówką? Jeśli leasingobiorca to umożliwia, warto rozważyć wykorzystanie środków pozostających w depozycie na poczet wykupu auta. To bardzo przystępne rozwiązanie, które pozwala uniknąć zbędnych formalności i przekazywania pieniędzy z konta na konto.
Teraz, gdy wiesz już nieco więcej o depozycie zabezpieczającym i innych opcjonalnych kosztach leasingu, możesz bardziej świadomie podjąć decyzję o finansowaniu samochodu!