Inne wskazówki

Czy kontener biurowy jest budynkiem? Biuro kontenerowe a prawo budowlane

Czy kontener biurowy jest budynkiem? Biuro kontenerowe a prawo budowlane

Rozważasz wykorzystanie kontenera, np. w roli tymczasowego biura na placu budowy lub punktu obsługi klienta? To dobre rozwiązanie, gdyż zapewnia możliwość szybkiego zorganizowania przestrzeni do pracy bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Wiąże się też ze stosunkowo niewielką ilością formalności. Sprawdź, co warto wiedzieć o prawnym aspekcie używania kontenerów biurowych.

Kontener biurowy — tymczasowa przestrzeń do pracy w komfortowych warunkach

Kontener biurowy to obiekt modułowy, którego konstrukcja bazuje na stalowej ramie. Ze względu na specyficzny kształt i wygląd przypomina nieco obiekty wykorzystywane do przewozu towarów drobnicowych. Jednak w odróżnieniu od tych ogromnych, metalowych skrzyń ma drzwi, okna, instalację elektryczną, ogrzewanie, wentylację, klimatyzację i oświetlenie. Jest też wyposażony we wszystkie niezbędne meble i akcesoria — oświetlenie, krzesła, stoły, biurka, szafy, wieszaki itp.

Mimo nieco surowego charakteru nie odbiega więc funkcjonalnością od klasycznych budynków wznoszonych w technologii murowanej. Jednocześnie do jego postawienia potrzeba znacznie mniej czasu i pieniędzy niż do zbudowania „normalnego”, pełnowymiarowego biura z cegieł czy pustaków.

Niewątpliwą zaletę kontenerów stanowi też ich tymczasowy charakter. W przeciwieństwie do trwałych budowli można je przenosić z miejsca na miejsce tak często, jak to konieczne. Dzięki temu takie mobilne biuro może zmieniać lokalizację w zależności od bieżących potrzeb, np. wraz z przemieszczaniem się ekipy budowlanej.

Czym jest kontener biurowy w świetle prawa?

Korzystanie z kontenera w roli biura przynosi także liczne korzyści formalno-prawne. Wyklucza obowiązek zdobywania pozwoleń, które byłyby konieczne przy budowie tradycyjnego obiektu. Z tego powodu wielu przedsiębiorców chwali kontenery nie tylko z uwagi na ich uniwersalność i szybkość montażu. Istotny jest także ich szczególny status w przepisach.

Wg definicji podanej w artykule 3. Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane takie konstrukcje zaliczają się do kategorii tymczasowych obiektów budowlanych, o ile spełniają warunki dotyczące sposobu posadowienia. Chodzi przede wszystkim o brak trwałego połączenia z gruntem.

W praktyce oznacza to, że każdy kontener biurowy bez fundamentów, który ma pełnić funkcję miejsca pracy jedynie przez jakiś czas, zostanie uznawany nie za budynek, a za tymczasowy obiekt budowlany. To z kolei ma liczne zalety związane z pozwoleniem na budowę, a dokładniej z brakiem konieczności ubiegania się o taki dokument.

Kontener biurowy a pozwolenie na budowę — co warto wiedzieć?

Z uwagi na tymczasowy charakter kontenery biurowe mogą funkcjonować bez pozwolenia na budowę. Oznacza to, że możesz ustawić taki obiekt w dowolnym miejscu bez konieczności dopełniania skomplikowanych formalności, które są niezbędne przy wznoszeniu „normalnych” budynków. W ten sposób oszczędzasz zarówno czas, jak i pieniądze. Unikasz wizyt w wielu urzędach, a ponadto eliminujesz wydatki związane z usługami architekta czy projektanta i ograniczasz do minimum liczbę potrzebnych dokumentów.

Czy oznacza to, że biuro w kontenerze można zorganizować bez żadnych formalności? Niestety nie. Prawo budowlane narzuca konieczność poinformowania odpowiednich organów o zamiarze postawienia takiego obiektu. Zgłoszenie złożysz w starostwie, urzędzie gminy lub urzędzie miasta, a jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymasz odmowy — masz prawo przejść do instalacji mobilnego biura w wybranym przez siebie miejscu. Może ono funkcjonować tam przez okres wskazany w zgłoszeniu, jednak nie dłużej niż przez 180 dni.

Kontener biurowy to doskonała alternatywa dla klasycznego miejsca pracy, zwłaszcza w branży budowlanej. W świetle prawa nie jest budynkiem, a tymczasowym obiektem budowlanym. Dzięki zdecydowaniu się na posadowienie takiego gotowego obiektu unikasz formalności związanych z ubieganiem się o pozwolenie na budowę. Takie gotowe, mobilne biura znajdziesz np. w ofercie firmy mToilet. Warto się z nią zapoznać, aby szybko i niedrogo uruchomić mobilny punkt w wybranym miejscu.