Biura przyjazne zwierzętom – kultura organizacyjna przyszłości czy fanaberia?
Kultura pracy w ostatnich latach ulega dużym zmianom. Ludzie chcą pracować w przyjaznym środowisku, zachowując work-life balance i elastyczność. Pandemia Covid, choć pod wieloma względami trudna, udowodniła że rzeczy, które wielu pracodawcom wcześniej nie mieściły się w głowie, są jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Ciekawym pomysłem, który można ostatnio spotkać są biura przyjazne zwierzętom - dla jednych kultura przyszłości, dla innych chwilowa moda.
Korzyści z obecności zwierząt w pracy
Dla pracowników, którzy zostawiają swoje psy lub koty na długie godziny w domu, możliwość zabrania ich do pracy to ogromne ułatwienie. Ale korzyści z biur przyjaznych zwierzętom jest znacznie więcej. Jak pokazują badania, obecność pupili przyczynia się do redukcji stresu. Krótki spacer z psem podczas przerwy czy pogłaskanie kota doskonale pomagają rozładować napięcie i zadbać o zdrowie psychiczne pracowników. Co więcej czworonogi swoją obecnością wprowadzają więcej spokoju, radości i pozytywnej atmosfery. Pomaga to w zintegrowaniu się pracowników, którzy łatwiej mogą znaleźć wspólne tematy niezwiązane z pracą. Zwierzaki to również element wspierający budowanie pozytywnego wizerunku. Firmy, które się na to zgadzają są postrzegane jako bardziej otwarte, nowoczesne i dbające o pracowników.
Czworonogi w biurowej przestrzeni
Zwierzaki w biurze powinny mieć odpowiednie akcesoria, takie jak np. legowisko dla psa czy drapak dla kota. Konieczne są również miski na karmę i wodę, kuweta czy zabawki, które sprawią, że czworonogi nie będą się nudzić. Firmy, które decydują się na obecność zwierząt w swojej przestrzeni powinny ustalić jasne zasady. Kluczowe kwestie to utrzymanie porządku czy zaplanowanie przerw, podczas których można poświecić czas pupilowi.
Nie zawsze czworonogi będą mogły chodzić swobodnie po całym biurze - w wielu branżach jest to wręcz niemożliwe ze względu na charakter pracy czy obowiązujące zasady BHP. Najlepiej przeznaczyć dla nich specjalną strefę, która będzie odpowiednio dostosowana do potrzeb biurowych ulubieńców. Wiele przedmiotów przydatnych do zorganizowania takiego przyjaznego zwierzakom miejsca można znaleźć w Zooplus.
Co mówią przeciwnicy?
Zwierzęta w biurze mają też wielu przeciwników. Niektórzy z nich twierdzą, że jest to fanaberia czy chwilowy kaprys pracowników z młodego pokolenia. I choć wiele z tych opinii wynika z braku otwartości na nowe rozwiązania, są też argumenty, których nie można bagatelizować. Niektórzy pracownicy mogą mieć alergię lub fobie, które sprawiają, że czują lęk przed zwierzętami. Innym aspektem jest też to, że w miejscach gdzie powstają produkty wymagające zachowania bardzo restrykcyjnych zasad higieny, np. leki, obecność zwierzaków może stanowić realne zagrożenie dla jakości wyrobów. Nie można też zapominać, że wprowadzenie czworonogów do firmy to odpowiedzialność - trzeba się nimi zajmować, nie zaniedbując przy tym podstawowych obowiązków, ustalić nie budzące wątpliwości zasady i regulaminy, a także zainwestować w odpowiednio dostosowaną infrastrukturę.
Biura przyjazne zwierzętom to na razie jeszcze rzadkość, ale jest spora szansa, że trend ten zyska na popularności. Nowoczesne organizacje są coraz częściej przyjaźnie nastawione do nietypowych rozwiązań, a pracownicy w takich miejscach czują się bardziej zrelaksowani i zaangażowani. Wprawdzie obecność zwierząt, szczególnie w niektórych branżach, wymaga nieco wysiłku i odpowiedniej organizacji, ale korzyści mogą być wyraźnie widoczne.